3.05.2007

Prepare for the Week

IN A FEW EASY AND INEXPENSIVE STEPS

Prepare a weeks worth of lunches on the weekend;
I do not buy prepackaged individual size snacks. Okay..., I have in the past, but they are too expensive.

What I do buy (usually at Wal-Mart)
Large bag of Smart Food popcorn (Will's Favorite) Shaw's has a generic version, much cheaper taste similar
Whales these are just like Goldfish crackers but ...a lot less expensive..and you get a lot more in a box
Generic rice crispy cereal and mini marshmallow, and yes I make my own Rice Crispy Treats it's not rocket science
Honey Sticks or graham crackers
Carrots & Celery
Peanut Butter
Cheese Sticks....alright cheese sticks probably qualify as prepackaged food
I split up each lunch item into 5 baggies or Tupperware containers. The peanut butter goes into a small plastic container for dipping carrot and celery sticks.

The carrots and celery sticks are washed and cut then divided into single portions are placed in baggies and are ready go back to the fridge while the other 20 pre-made baggies go into a plastic bin that is kept in the pantry.

So each morning I before school I get the container from the pantry and I open his lunch box and place:
A drink, carrots, celery & cheese stick (from the fridge already package by moi)
baggies containing-Smartfood Popcorn-Whales-Rice Crispy Treat-Honey Sticks & Peanut Butter ( plus any fruit we may have ie. apple or banana usually-easy to add because they come in their own little package)
That's right NO SANDWICH, he refuses and I couldn't bare to toss out his uneaten sandwich everyday when he came home from school.

Now on busy school mornings it takes me less than 2 minutes and lunch is packed, my kitchen is neat and tidy. When I am I in a real pinch I can delegate lunch packing duties to Will (6)-he can easily put his lunch together all by himself!

No comments:

Looking For Something?.................................... Find It Here!!!

Google